26 Şubat 2011

O Oscar Oscar dedikleri benim amcam

Hiç böyle olacağını tahmin edemeyebilirdiniz ama şu an büyük favori King's Speech. Social Network bayağı arkadan geliyor, diğerlerinin (Inception, Black Swan, True Grit, The Fighter) adı bile geçmiyor. Bahis sitelerine göre King's Speech %80, Social Network %15.

Yalnız, bu yıl uygulanmaya başlanan oylama sistemi çok etkili de olabilir. Aday sayısı 10'a çıkınca az sayıda ama tutkulu fanatikleri olan (yani çoğunluğun çok sevmediği) bir filmin kazanmasını önlemek için karmaşık bir sistem uygulamaya başlamışlar. Öncelikle oyverenler sadece 1 filme oy vermiyor, 1'den 10'a dek sıralama yapıyor. Ve anlatması uzun, ama az oy alan filmler elenip onların oyları sıralamaya göre kalan filmlere dağıtılıyor, bir film %50'den fazla oy alana dek. Yani kısacası, kazanacak filmin sadece çok kere 1. seçilmesi değil, 1. seçilmediği kişiler tarafından da bolca 2. seçilmesi gerekli. Beğeneni kadar beğenmeyeni olacak filmler için iyi değil bu -ki Social Network böyle bir film bence. King's Speech'i ise beğenmeyen, yani ilk 2'si-3'üne almayacak kişi zor bulunur.

Diğer yandan Social Network Amerikan, King's Speech İngiliz (ama 9 Amerikan'a tek İngiliz bulunduğundan bu fazla etkili olmayabilir). Ama ben yine de emin değilim, tek kararsız olduğum dal diyebilirim en iyi filme. Yani sanırım Pz. geceyarısına dek karar değiştirmeye açığım.

Neyse, şimdi oylar:
Actor in a leading role: Colin Firth - King's Speech (yıllar önce TRT'deki Pride & Prejudice zamanında bile görülebilirdi bugünün geleceği)
Actress in a leading role: Natalie Portman - Black Swan (ama Leon'dan bugünleri görmek hiç de kolay olmazdı)
Actor in a supporting role: Christian Bale - The Fighter
Actress in a supporting role: Melissa Leo - The Fighter

Animated Feature Film: Toy Story 3
Art Direction: King's Speech ∞ (Alice in Wonderland)
Cinematography: True Grit ∞ (Inception)
Costume Design: King's Speech ∞ (Alice in Wonderland)

Directing: Social Network - David Fincher ∞ (Tom Hooper - King's Speech)
Documentary Feature: The Inside Job
Documentary Short: The Warriors of Quigang ∞ (Strangers No More)
Film Editing: Social Network

Foreign Language Film: In A Better World - Denmark
Makeup: The Wolfman
Music (Score): Social Network
Music (Song): We Belong Together - Randy Newman - Toy Story 3

Short Film (Animated): The Lost Thing
Short Film (Live Action): Wish 143 ∞ (God of Love)
Sound Editing: The Inception
Sound Mixing: The Inception

Best Picture: King's Speech
Visual Effects: The Inception
Writing (Adapted Screenplay): The Social Network
Writing (Original Screenplay): King's Speech

(bu yazının renklerle ilgili bir sorunu var, ben değiştiriyorum, o yine bu düzene geri dönüyor, bazen resmen kendi kendine takılan, kendi fikirleri olan bir canlıyla uğraşıyormuş gibi hissediyorum bilg. başında).

(18 / 24)

1 yorum:

Alô Bregaria! dedi ki...

eu super queria te pedir um favor. tu pode me ceder o dominio alomoda do blogspot.com? eh pq vi q vc nem usa, e p mim seria de grande importancia, sabe... enfim, meu blog www.alobregaria.blogspot.com
Att,
Carla Herbelly.