30 Aralık 2007

les'actöğğ 3


En sevdiğim [takdir ettiğim, yakın hissettiğim, perdede seyretmekten hoşlandığım] aktörler - 3. grup:

 • Alec Guinness: Ealing komedilerinin büyük oyuncusu (Lavender Hill Mob, Beyaz Elbiseli Adam, 8 karakteri canlandırdığı Kind Hearts and Coronet), vazgeçilmez David Lean aktörü (Kwai Köprüsü'nü hem uçurur hem içi yanar, Zhivago'nun kötü adamı (yanlış mı hatırlıyorum?), Arabistanlı Lawrence'ın Prens Faysal'ı), bu kadar oyunda, filmde oynadım, beni Star Wars'la tanıyorlar diyordu. Alec Guinsess bir sıcaklık hissi, eski gerçek zamanların usta aktörü.

 • Sean Connery: En başarılı taklit ettiğim adamlardan biri, 30 kadar filmden sonra Bond olmuş. Kipling'in Kral Olacak Adam'ında Michael Caine'le beraber etkileyiciydi. Sonra Gülün Adı, Hunt for Red October, Untouchables, hatta Entrapment. Sean Connery tam bir karizma, ailenin hayranlık duyulan, az görülen amcası.

 • Yves Montand: Sigaranın en çok yakıştığı herif. Bir salon beyefendisi de olabilir, casino'lara yakışır ama hafif de serseri hani. Le Salaire de la Peur (Korkunun bişeyi, neyi Banu?), Z: Ölümsüz, Cesar ve Rosalie, İkarus'un İ'si ve tabi eski sitemin başlığı Vincent, François, Paul ve Diğerleri.

 • Tom Wilkinson: Bu kadar büyük ismin arasında bu adam mı kim? Bu, Full Monty'nin yaşlı çıplağı, Eternal Sunshine'ın doktoru, kısıtlı filmle sevdim işte. Ayrıca Smilla ve Karlar, Stage Beauty, Separate Lies, ve Woody Allen'ın vizyondaki filminde de var. İngiliz.

 • Martin Landau: Tom Wilkinson'ın sinemada bir üst versiyonu sanki. Uzay 1999'un kaptanı. Doğumgünlerinde çok düşünceli hediyeler getiren büyük eniştemiz. Ne yaparsa yapsın, ne çok severiz biz onu. Ayrıca klasik dönemin Mission Impossible dizisinde de varmış 60'larda. Ben Bonanza'daki babayla da karıştırıyorum bazen onu. Son dönemlerde de Woody Allen'ın Suçlar ve Kabahatlar'inde, Ed Wood'da Bela Lugosi rolünde parlıyordu. Birkaç Pinokyo filminde oynadığı Peppetto rolüne de ne kadar uygun.

 • Liam Neeson: Hala seyretmediğim Schindler'le tanıdığım iki kişiden 'sevdiğim' diye hatırlıyordum ben onu karıştırdıkça. Darkman, yine Woody Allen'ın (bu adam hep iyi oyuncular kullanıyor) Husbands & Wives'ında da vardı. Ama en etkileyicisi Michael Collins olabilir. Güven verdiği için olsa gerek doktor rollerine iyi gidiyor. K. İrlandalı.

 • Ralph Fiennes: Yine Schindler'den gelenlerin karizmatik olanı. Başta -Schindler'de kötü adam olduğu için mi ki?- soğuk bulmuştum ama zamanla çok takdir ettim. Çok romantik bir yüz. English Patient'ta, Oscar & Lucinda'da, Uğultulu Tepeler'de, Constant Gardener'da, White Countess'te hep romantik aşık. Quiz Show'daki aristokrat karakteri ve Cronenberg'in bence en acaip filmi Spider'daki akıl hastası tiplemesi harikaydı. Tatlı Sert'in filminde John Steed olmasını da yakıştırdım hani. Potter'ın Voldemort'u olduğunu ise henüz kabul edemedim. Tabi ki İngiliz.

 • Clive Owen: Bu adam cool'un tanımı diyebilir miyiz? Bond olacak adam da başka bir tanımı sanırım. Ama o soğukluğa rağmen bir yandan da rahatlatıyor onu perdede görmek. Inside Man'de ve Children of Men'de pek iyiydi. İngilizliğin sinmiş bir asilliği de var.

 • Kenneth Branagh: Çok sevimli perdede. Gerçi Emma Thompson'la beraber olduğu günlerde daha çok severdim. Hele beraber olduğu filmlerde. Ama maalesef sonları, Türk versiyonları olarak gördüğüm Zuhal-Haluk gibi oldu. K. İrlandalıymış meğer.

 • Ewan McGregor: Hırto bu adam. 2 yıl önce bir arkadaşıyla Sahra'yı motosikletle geçmiş. Bir sınırda sorun yaşarsa diye yanına Star Wars'tan resimlerini almış. Bunu söylediği program sunucusu "seyrettiklerini nereden biliyorsun? bilmiyorlarsa garip bir rahip kıyafetindeki bir resmin iyi bir referans olacağını mı düşündün" diye sormuştu. Hala kararsızım aslında bu listeye alıp almamaya. Little Voice hatrına şimdilik. İskoçmuş.

 • Adrian Lester: Süper dizi Hustle'da oynayan, yine İngiliz oyuncu (bu grupta 13'te 10 Britanyalı oluyor böylece). İçlerinde tek sahnede seyrettiğim.

  James Nesbitt: BBC seyredenler James Nesbitt'i çeşitli dizilerden tanırlar. Şeytan tüyü olan, ters olsa da garip bir sevimliliği olan adamlardan. Ben çok başarılı polisiye dizi Murphy's Law'daki gizli polis Murphy rolünde sevdim en çok. Ayrıca, çeşitli İrlanda menşeli filmlerde, Michael Winterbottom'ın Welcome to Sarajevo'sunda ve Jude'da da vardı.

 • Robert Redford: Alemin her zaman için en yakışıklısı. Kıskanmaktan çok neler kaparız diye bakarız biz, ailenin en gıpta edilen kuzenine. Butch Cassidy & The Sundance Kid'in Sundance'i, sinemadan edindiği gücü kullanıp ülkenin en önemli festivalini ve en 'güzel' tv kanalını kurmuş ya, daha ne olsun. Benim ona sevgimse Sting, Out of Africa, Başkanın Bütün Adamları gibi klasiklerinden. Horse Whisperer'da da çok hoş di miydi?
 • 16 yorum:

  Manuel Francisco dos Santos dedi ki...

  Çok keyifli bir bir iş yapmışsın, yazması ayrı güzel okuması ayrı. Ama Burt Lancester ile Marlon Brando'yu göremediğim için listene kırık vermek istiyorum :-)

  Manuel Francisco dos Santos dedi ki...
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
  Manuel Francisco dos Santos dedi ki...
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
  Manuel Francisco dos Santos dedi ki...
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
  Adsız dedi ki...

  teşekkür ederim.
  ama daha listeye devam edeceğim. bu 3. grup, daha en sevdiklerim var.
  ama maalesef, yine o ikisi olmayacak. notum sabit yani.

  Banu dedi ki...

  hmm korkuya biçilen paha diye abartarak çevirsem :p

  EKMEKCİKIZ dedi ki...

  Bu listeye "3" diye başlık atınca, sandım ki, arkası hemen gelecek. Toplu olarak beyanatta bulunurum, laf yumurtlarım diye bekliyordum. Gerisi bekliyor galiba.
  O vakit derim ki, süper olmuş bu liste. Özellikle tanımlarda hemfikirim.
  İçlerinden birini tanımıyorum diye hayıflanmıştım, o da "Sexsuel...." de oynamışmış, bakınca hatırladım.
  Evet!
  Neeextt!
  ?

  EKMEKCİKIZ dedi ki...

  Sahiden, şimdi tekrar baktım da listeye, tanımlar o kadar oturmuş ki, adeta cast ajansı gibi...
  :))

  Adsız dedi ki...

  banucuk, soralı 8 gün olmuş:)
  evet, korkunun değeri (ederi) filmi çok iyi tanımlıyor. müthiş birşeydi. gösteririm belki birgün.

  Adsız dedi ki...

  çavdar hanımcım, aslında daha erken yazacaktım. ama tr'de vakit pek kontrolümde değil sanki. ama liste hazır, en kısa zamanda. gerçi izmir'de rahat bağlanamıyorum, yani 1 hafta filan daha kalabilir.
  o bahsettiğin filmde (ki duymamıştım) ewan mc gregor da varmış. nasıl bağlanıyor herkes birbirine.

  EKMEKCİKIZ dedi ki...

  Dün yorumu yazdıktan sonra BBC'de bir dizide Adrian Lester'ı görmeyeyim mi? Çok matrak! Dizinin tamamını seyretmedim adını diyemeyeceğim şimdik, cnbn-e'de Without a Trace başlıyordu, çünkü.

  "Scenes of a Sexual Nature" çok sevimli bir filmdi, geçen sene seyrettiğimde yazmıştım.
  Ewan mc Gregor orada, bir eşcinseli oynuyordu ve inanılmaz başarılıydı. Üstelik çok kısa süre önce de onu "Stay" ve "Young Adam"da çok farklı tiplemeler oynarken seyrettikten sonra, daha ilginç geldi.

  Evet, kesinlikle İrlanda'lı, İngiliz, İskoç farketmiyor; adalılar bu işi çok iyi yapıyor.

  CresceNet dedi ki...

  Hello. This post is likeable, and your blog is very interesting, congratulations :-). I will add in my blogroll =). If possible gives a last there on my site, it is about the CresceNet, I hope you enjoy. The address is http://www.provedorcrescenet.com . A hug.

  sothyz dedi ki...

  hello this blog is likeable and interesting. i love swimming and playing golf.
  let's go to seaside with my bicycle.

  Adsız dedi ki...

  soti, senin yorumun yüzünden bir üsttekini silemedim bak:)

  EKMEKCİKIZ dedi ki...

  Simon,
  Yine wordpress'in başına bir haller mi geldi?
  Yorum yazılamıyor, kabul buyurmuyor, press bey.
  Şikayetimi müessesenize bildiriyorum.
  :)

  Adsız dedi ki...

  yeni haberim oldu ya, çavdar hanım. ben de o kadar hoş yazı yazdım, niye çavdar hanım yorum bırakmadı ki diyordum:)